We are proud to announce the list of bands competing in the 2019 Yamaha Australian National Band Championships!

Open A Grade Brass

Brisbane Excelsior Band Howard Taylor
Warringah Concert Brass John Saunders
WA Brass David Bremner
South Brisbane Federal Band Tom Paulin
Glenorchy City Concert Brass Simon Reade
Sydney City Brass Jason Katsikaris
Kew Band Broden Ford
Willoughby Band Phillip Anderson
Daredin City Brass - Preston Band Andrew Snell
Cairns Brass No 1 Jon Christodoulides
Brisbane Brass Josh Mckechie

 

Open B Grade Brass

Windsor Brass Dale Hosking
City of Greater Dandenong Band Jamie Lawson
Parramatta City Brass Jonathan Gatt
Waratah Brass Newcastle Stephen Grice
Gunnedah Shire Band Anthony Rowe
Canberra Brass Kevin Knapp
Box Hill City Band Simon Brown
Surfers Paradise Brass Scott King
Sunnybank and District Brass Band Kelsie McCullough
Geelong West Brass Band Jeff Steele
City of Launceston RSL Band Simon Partridge
Darebin City Brass - Northern Brass Marc Nethercot
Brisbane Brass No 2 Richard Madden
Marion City Band Veronica Boulton
Townsville Brass Mark Smith
Toronto Brass Tim O'Hearn

 

Open A Grade Concert

Castle Hill RSL North West Wind Ensemble James Brice
Queensland Wind Orchestra David Law
Queensland Youth Orchestras Wind Symphony Warwick Potter

  

Open B Grade Concert

Wallarah Community Band Rowen McBride
Redland City Concert Band Peter Francis
Brisbane State High School Symphonic Band Bradley Ruben
Sutherland PCYC Concert Band Lloyd Edge
Launceston College Community Concert Band Peter Quigley
Capricornia Winds Jeanette Douglas
Northside Concert Orchestras Concert Band Rowan Yates

  

Open C and D Grade Brass

Creswick Brass Band Katrina Bird
South West Sydney Brass Eddie Claxton
Sunshine Brass (Nambour & Maroochy District Band) Nelson Oakley
Warriparinga Brass Veronica Boulton
Bankstown City Brass Ken Bradley
Capricornia Silver Band Rod Haynes
Maitland City Brass Band Luke Bradbery
Brisbane Brass No 3 Elena Katahanas
Wonthaggi Citizens' Band Craig Marinus
Eaglehawk Citizens' Brass Band Ken Wellard
Far Northern Brass Band Nathan Wiltshire
Thuringowa Brass Band Greg Finlay

  

Open C Grade Concert

Killara Symphonic Wind Ensemble Melinda Hole
Launceston College Community Concert Band Peter Quigley
Northern Beaches Symphonic Youth Band Jennifer Power
Redland City Wind Ensemble Louise McGill

  

Open D Grade Concert

Hills Community Concert Band Steve Clark
Killara H S Concert Band 1 Sophie Bromley
SPC Wind Ensemble Derek Rose

 

Junior B Grade Brass

Sunshine Coast Youth Band "Bright as Brass" Elena Katahanas
North West Junior Band Geoff Dell

 

Junior C Grade Brass

Brisbane State High School Brass Ensemble Heather McWilliams
Brisbane Brass Juniors Sean Mackenzie

 

Junior A Grade Concert

Castle Hill RSL Youth Wind Orchestra James Brice
Northern Youth Symphonic Wind Matthew Walmsley
Queensland Youth Orchestras Wind Ensemble David Law

 

Junior B Grade Concert

Brisbane State High School Wind Orchestra Bradley Ruben
Killara Symphonic Wind Ensemble Melinda Hole
Moreton Youth Concert Ensemble Liam Thomas

 

Junior C Grade Concert

Hills Community Concert Band Steve Clark
Killara HS Concert Band 1 Sophie Bromley
Northcote High School Symphony Band Alastair  McGrath-Kerr
SPC Wind Ensemble Derek Rose
The Southport School Sparke Senior Winds Mitchell Buckley